Organik Kozmetik Fuarının Ardından

Ağırlıklı olarak Almanya, Fransa firmalarının yer aldığı fuarda, ülkemizi temsil eden 3 firmadan biri olarak ürünlerimizi potansiyel alıcılara anlatma ve Anadolu Bitkileri’nin kozmetik sektöründeki potansiyelini aktarma fırsatı yakaladık.

Fuar katılımcılarının %5’i parfüm, %5’i sabun, %5’i ürün aksesuar, % 10’u renkli kozmetik ve geri kalan kısmı kişisel bakım ürünleri tedarikçilerinden oluşmaktaydı.

Prebiyotik kozmetik ürünleri, organik temizlik süngerleri, saçı boyayan organik şampuanlar fuarda öne çıkmaktaydı. Ayrıca biochar gibi aktif karbon içeren ürünler de oldukça ilgi çekiciydi. Organik kozmetik pazarında neredeyse çok az gördüğümüz erkek bakım ürünlerinin yanı sıra bir çok deodorant ve intim gibi ürünler de bu yıl öne çıktı.

Fuarda yeni ürünlerin sergilendiği alan da ziyaretçilerin oyları ile en iyi çıkış yapan ürünler seçiliyor. Aslında bu alan fuarın özeti gibi. Yükselen trendler ve yönelimleri burada gözlemleme şansınız olabiliyor. Ayrıca fuar süresi boyunca devam eden konferanslar ile organik kozmetik pazarının dinamikleri tartışılıyor. Bu konferanslar da bu yıl yine en çok dikkatimi çeken pazar büyüme oranları ile Çin'in halen hayvan deneylerini zorunlu kılması oldu. Organik kozmetik üreticilerinin mesafeli yaklaşımına rağmen pazarın hızla büyüyor olması dikkat çekici idi.

Organik kozmetik pazarında markaların çoğaldığını ve yeni yatırımcıların pazara girmek için fuarı bir referans olarak gördüklerini bu yıl daha yakından fark ettim. Bizim içinse dördüncü kez katılıyor olduğumuzdan fuar biraz ev sahipliği hissi ile geçti. Bir çok ülkede oluşmuş olan Iva Natura dağtıcıları ve iş ortaklarımız bizi yalnız bırakmadılar. Ayrıca ülkemizden gelen bir çok marka sahibi ve girişimci ile de fuarda fikir alışverişi yapma şansı yakaladık.

Kasım ayında gittiğimiz İsveç Malmö de gerçekleşen organik ve doğal ürünler fuarına oranla çok büyük olan bu fuarın, organik kozmetik pazarına girmek isteyenler için önemli bir başlangıç olduğunu, pazarını büyütmek isteyenler içinde önemli bir referans oluşturacağını söyleyebilirim. Bizim açımızdan hem kendi markamız ile hemde fason organik kozmetik üretimi ile bir çok bağlantı yaptığımız bu fuarda seneye yine katılımcı olma fikri ile ülkemize döndüğümüzü söyleyebilirim.

 

Levent Kahrıman

Laber Organik Kozmetik

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten