BeautyWorldME Kozmetik Fuarının Gösterdikleri

LABER ORGANİK KOZMETİK olarak bu yıl, 3. kez ürünlerimizle Dubai’de düzenlenen Beauty World Middle East fuarında organik sertifikalı ürünlerimizle, firmamızı ve ülkemizi temsil etme fırsatı yakaladık. Alanında Dünya’nın en büyük ilk 3 fuarından biri olan Beauty World Middle East’ teki gözlemlerimi ve fuarın gösterdiklerini paylaşmak istedim.

Bu yıl Beauty World Middle East fuarında 1700 civarında firma, katılımcı olarak yer aldı. Ülkemizden de 100’ü aşkın üretici firma ürünlerini sergileme şansı yakaladı.

Dünyanın bir çok ülkesinden katılımcının yer aldığı fuarda, organik ve doğal içerikli ürün üreten firmalar bir holde ürünlerini anlatma fırsatı yakaladı. Organik sertifikalı ürün üreten uluslararası 10 firmadan biri olarak ülkemizi temsil etme fırsatı yakaladık.

Fuar katılımcılarının %10’u parfüm, %5’i sabun, %10’u ürün aksesuar-ambalaj, % 25’i renkli kozmetik , % 20’si kuaför grupları ve geri kalan kısmı kişisel bakım ürünleri tedarikçilerinden oluşmaktaydı.

Laber Organik olarak, 29 kalem üründen oluşan organik bakım ürünlerimizden, beyazlatıcı krem, 30 faktörlü organik güneş kremi, beyazlatıcı krem ve leke karşıtı krem ürünlerimizle ön plana çıkma fırsatı yakaladık. Ayrıca seyahat tipi organik kozmetiklerimiz oldukça ilgi gördü.

Fuarın genel katılımcı sayısı göz önüne alındığında, dünya genelinde organik sertifikalı katılımcı sayısının halen oldukça az olduğunu gözlemledim. Yinede geçtiğimiz yıllara göre organik kozmetik üreticilerinin daha fazla yer almaya başladığını, firmamızın yaklaşık 3 yıldır üzerinde durduğu “Sürdürülebilir Kozmetik” ve “EtnoKozmetik” yaklaşımlarının yavaş yavaş firmalarca benimsendiğini görme fırsatı yakaladık.

Etnokozmetik bir süredir dillendirdiğim bir kavram. Daha çok bir ürünün üretildiği ülkenin yöresel renklerini barındıran kozmetikler olarak tanımlasamda,geniş bir tanım içinde güzellik ve iyilik ile alakalı bir çok konuyu kapsıyor. Bu konuda daha sonra geniş bir makale yazacağım.

Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden katılımın çok olduğu fuarda iki konu öne çıkıyor. Birisi şık ürünler ikincisi uygun fiyatlı ürünler. Genel olarak katılımcıların sunumu yada ziyaretçilerin beklentisinin etkinlikten ziyade şıklık ve fiyat odaklı olduğunu söyleyebilirim.Fuar ziyaretçilerinin beklentilerini dinledikçe, çok şık ambalajlar içinde çok iyi kokular kullanarak sunacağınız herşeyin bu fuarda ilgi duyacağı kanısına varıyorsunuz.

Özellikle bizim gibi etkinlik ve sağlık iddialı ürünler üreten firmaların bu konuda işinin bu pazarlarda oldukça zor olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca ülke orjinleri fuarda en çok göze çarpan bir sunumdu.

Firmalar kendilerini geldikleri ülke ile öne çıkarma konusunda bir çaba içindeydiler. Bu konuda ülkelerin stantlarının bulunduğu yerler dışında stantlar da firmaların orjinlerini belirterek öne çıkma çabaları oldukça göze çarpıyor.

 

Bu konuda ülke stantlarının kendi ülkeleri için katılımcı çekebilmek ve ülkelerinin kozmetiklerini tanıtabilmek adına yaptıkları da oldukça ilgi çekici idi. Ülkemizi temsilen İKMİB tarafından bu konuda yapılan faaliyetler oldukça önemli. Yönetim kurulu olarak orada olup firma ziyaretlerinde bulunmaları çok kıymetli. Ayrıca fuar yaka kartı üzerinde ve yaka ipinde yer alan "Turkish Cosmetics" ibaresi oldukça iyi bir tanıtım. Yeterli olmasa da bu yönlü ülkenin kozmetik yanının tanıtımı için değerli bir çalışma. 

Bu konuda daha çok şey yapılabilir. Özellikle Fransa ülke standında yapılan çalışmalar ile ülkenin bir kozmetik ülkesi olduğuna dair hazırladıkları "Cosmetic Valley" kitabı çok dikkat çekici.

İşin trajik yanı ise ilgili kitabın kapağında ülkemizin gülünün olması. Bu konuda bizim ülke tanıtımımıza yönelik farklı çalışmalar gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim. Mesela bir

"Turkish Cosmetics Museum" bölümü fuarda renk katıcı dikkat çekici bir çalışma olabilir. Bu konuda yaptığımız çalışmalar ile destek olabiliriz.

Bir diğer başlık ise "Private Label" (PL) üretici tanımlaması yanına gelen "Contract Manufacture" (CM) tanımı.

 

Özellikle maliyet ve formül yönetimi açısından kozmetik sektöründe de daha çok kullanılan bu tanım bu fuarda bazı firmaların kendini tanımladıkları konum olarak gözüme çarptı. Ayrıca bize fason organik kozmetik üretim talebinde bulunan çok sayıda firmanın olması da artık daralan tedarik zincirinde firmaların global olarak kendi markalarını yönetme hedeflerinin çok yaygınlaştığını gösteriyor.

Genel olarak bu şekilde bir özetle fuarı anarken, fuarın en güzel yanlarından birinin de bir çok sektör temsilcisi ile yaşanan paylaşımlardı.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten